Plastové výrobky s BPA zakázaly vyrábět a prodávat již v roce 2011, kdy vědci prokázali jejich neuvěřitelnou škodlivost. Následně se začaly objevovat výrobky s označením "BPA free". Některé z nich však jako náhradu používají chemickou látku BPS. Ta podle aktuálních výzkumů poškozuje mozek a intelektuální schopnosti dětí.

BPA je chemická sloučenina Bisfenol A, kterou používali při výrobě plastových výrobků (lahve, obaly, talíře, hračky a jiné). BPA způsobuje zdravotní problémy, jako je obezita, srdeční choroby, rakovina prsu a prostaty, cukrovka, problémy s plodností a jiné. V letech 2003 až 2004 vědci z Centers for Disease Control and Prevention naměřili BPA v moči téměř všech z 2 757 účastníků výzkumu. Od roku 2011 proto platí zákaz BPA. Výrobci ho nejčastěji nahrazují látkou BPS (Bisfenol S). Ta je podle dnešních studií novou hrozbou.

BPS oblbuje děti a projde i přes placentu

Kanadská studie zjistila, že BPS ovlivňuje vylučování serotoninu a intelektuální fungování mozku. Děti mají špatnou náladu, problém s čtením, pamětí, soustředěním a stagnují u nich sociální dovednosti. Ovlivňuje i nenarozené děti, protože BPS z těla matky proniká i přes placentu. Výzkumníci shodně dospěli k závěru, že všechny bisfenoly by měly odstranit ze spotřebního zboží.

Jak se jim dá vyhnout?

Nejhorší je lít horké tekutiny do plastových lahví. Na balení nápojů a potravin používejte skleněné, nerezové či hliníkové obaly a při pojídání upřednostněte bambusový nádobí. Je nemožné kontrolovat složení plastových obalů u každého produktu, proto se snažte vždy upřednostnit sklo, nerez a dřevo. Dřevěné kusadla jsou poměrně snadno dostupné a dřevěné hračky mají navíc tu výhodu, že "nestárnou" a dědí se z generace na generaci. Možná i vy ještě máte doma dřevěnou kuchyňku, autíčka nebo domeček pro panenky po svých starých rodičích. Naše vláda bohužel koná jen reaktivně. Pokud se škodlivá látka nezakáže, budou ji používat i přes výzkum. Na zdraví svých dětí musíte proto myslet dříve než politici a vybírat si raději méně hraček, ale za to kvalitních. Podle psychologů se dítě i tak v každém období hraje průměrně jen se 4 oblíbenými hračkami.

Výsledky výzkumů zpracoval do češtiny e-shop www.littledutch.cz.

.